Novinky z EuroPainClinics představeny na kongresu Slovenské Dialógy o bolesti

09. 7. 2018

XXVI. Slovenské Dialógy o bolesti proběhly ve dnech 8. a 9. června ve Starém Smokovci. Hlavní téma kongresu – edukace a komunikace v léčbě bolesti navazovalo na letošní aktivity odborných společností IASP a EFIC, které vyhlásily rok 2018 Rokem edukace v léčbě bolesti. Na odborné akci, které se zúčastnilo na sto algeziologů, vystoupili v rámci samostatného bloku “Intervenční algeziologie” také specialisté z EuroPainClinics z řadou aktuálních novinek.

Vzdělávání bylo obsahem přednášky MUDr. Róberta Rapčana, PhD, MBA, FIPP, lékařského ředitele pracovišť EuroPainClinics, v níž shrnul současnou koncepci oboru algeziologie a jeho studium, poukázal na hlavní aspekty a odlišnosti konvenční a intervenční algeziologie a zdůraznil nutnost dalšího specializačního vzdělávání lékařů. V návaznosti na další postgraduální vzdělávání MUDr. Rapčan představil mezinárodní certifikační program Fellow of Interventional Pain Practice (FIPP), který realizuje světová instituce World Institut of Pain. Lékaři, kteří program absolvují a úspěšně zakončí, se zařazují mezi špičky světových specialistů na intervenční léčbu bolesti. Certifikace je dokladem o profesní kompetenci lékaře v bezpečném a dokonalém ovládání miniinvazivních a endoskopických technik. Pracoviště EuroPainClinics jsou v České a Slovenské republice jediná zdravotnická zařízení, která disponují lékaři s touto prestižní certifikací. Jsou jimi MUDr. Róbert Rapčan, PhD, MBA, FIPP, (lékařský ředitel a vedoucí lékař pracoviště v Bardejově) vedoucí lékaři MUDr. Martin Griger, FIPP (Bratislava), MUDr. Juraj Mláka, FIPP (Košice), MUDr. Róbert Tirpák, FIPP (Praha).

S dalšími přednáškami vystoupili za EuroPainClinics MUDr. L’ubomír Poliak (Bardejov), který pohovořil o léčbě chronické bolesti zad, jejímž zdrojem jsou meziobratlové (facetové) klouby a MUDr. Petr Lenčéš (Košice), který popsal intervenční techniky na SI (sakroiliakálním) kloubu jako zdroji bolesti dolní části zad. V poslední přednášce představil MUDr. Rapčan za velkého zájmu originální metodu světoznámého “Ledového” muže Wima Hofa, která spočívá v terapii organismu při vystavení extrémnímu chladu za pomoci speciálních dýchacích technik, cvičení a koncentrace mysli a poukázal na její prospěšný a blahodárný efekt na všechny tělesné funkce a orgány člověka včetně pozitivních vlivů na psychiku.

 

 

 

« back